Oranje Leeuwinnen verrassen Frankrijk en grijpen koppositie in WK-kwalificatie
Inhoudsopgave
De Oranje Leeuwinnen hebben in Breda voor een opvallende stunt gezorgd. De ploeg van bondscoach Arjan Veurink versloeg Frankrijk met 2-1 en nam daarmee meteen de koppositie over in de WK-kwalificatie. Dat gebeurde ook nog eens in een elftal dat meerdere vaste krachten moest missen, onder wie Vivianne Miedema en Jill Roord.
(Tekst gaat verder onder afbeelding)

Voor Veurink is het zijn eerste echt aansprekende resultaat sinds hij na de zomer het stokje overnam. Na drie speelrondes staat Nederland nu bovenaan in de groep. Dat voelt extra knap, omdat Frankrijk eerder nog met 5-2 te sterk was.
Debutante Renee van Asten drukt direct haar stempel
Het verhaal van de avond kwam van Renee van Asten. De negentienjarige verdediger uit de Ajax-opleiding maakte haar debuut en zette Oranje al vroeg op voorsprong. Na een voorzet van Lynn Wilms bleef Van Asten in het drukke strafschopgebied opvallend rustig en werkte ze knap binnen: 1-0. Door de afwezigheid van meerdere verdedigsters moest Veurink puzzelen. Daardoor ontstond achterin een piepjong centrum met Van Asten en Veerle Buurman, allebei pas negentien. Dat leverde meteen een historisch detail op: nooit eerder begon Nederland met zo’n jong centraal duo aan een officiële interland. En dat jonge koppel hield zich verrassend goed staande. Zeker Van Asten viel op met lef, timing en rust aan de bal.
Oranje opent sterk, Frankrijk herstelt zich
Waar vooraf vooral een sterke Franse start werd verwacht, begon Nederland juist brutaal. Victoria Pelova schoot uit kansrijke positie over en ook Esmee Brugts probeerde het van grote afstand. Oranje speelde met durf en zette Frankrijk vroeg vast. Na de openingstreffer nam Frankrijk wel meer initiatief. Marie-Antoinette Katoto kreeg een grote kans, maar kopte over. Oranje moest steeds verder terug, maar hield voor rust stand.
Van Domselaar redt, Brugts beslist
Kort na rust kwam Frankrijk alsnog langszij. Sandy Baltimore bracht de bal hard voor, waarna die via Lynn Wilms en keeper Daphne van Domselaar in het doel belandde: 1-1. Het was een ongelukkig moment voor Oranje, dat daarna even wankelde. Frankrijk rook meer, maar Van Domselaar hield haar ploeg overeind met twee sterke reddingen. Eerst op een inzet van Katoto van dichtbij, daarna op een hard schot van Baltimore.
Aan de andere kant sloeg Nederland daarna toe. Van Asten stuurde Brugts met een slimme pass weg, waarna de aanvalster van Barcelona beheerst in de lange hoek afrondde: 2-1. Het Rat Verlegh Stadion ontplofte alsnog.
Leeuwinnen doen uitstekende zaken in de groep
In de slotfase bleef Oranje overeind en had het via een kans voor Lineth Beerensteyn de wedstrijd zelfs eerder kunnen beslissen. Dat derde doelpunt viel niet meer, maar de zege kwam niet meer in gevaar. Zo kreeg Breda een avond die vooraf maar weinig mensen hadden zien aankomen. In een matig gevuld stadion boekten de Leeuwinnen een resultaat dat telt, juist omdat het tegen een Europese grootmacht gebeurde en met een gehavende selectie tot stand kwam.
Voor Veurink is het een eerste echt groot signaal. Voor Van Asten een droomdebuut. En voor Oranje vooral een avond waarop de WK-kwalificatie ineens een stuk mooier oogt.



