Dit is het idee achter het veelbesproken Oranje-jasje van het Nederlands elftal

Het opvallende trainingsjack van het Nederlands elftal zorgt op sociale media voor flink wat discussie. Waar de één het een frisse en moderne uitstraling vindt, noemt de ander het een modeblunder. Achter het ontwerp zit echter een duidelijke gedachte volgens de makers. Dit is het verhaal achter het spraakmakende ‘jasje’ van Oranje.

(Tekst gaat verder onder afbeelding)

De Oranje-spelers in Nike x Patta kleding voor het duel met Algerije
De Oranje-spelers in Nike x Patta kleding voor het duel met Algerije

Het jasje en de bijbehorende trainingskleding zijn ontworpen door het Amsterdamse streetwearmerk Patta in samenwerking met Nike. Volgens medeoprichter Guillaume Schmidt moest de collectie direct opvallen en een afspiegeling zijn van het ‘nieuwe Nederland’. Daarom zijn klassieke Nederlandse symbolen zoals leeuwen en tulpen gecombineerd met invloeden uit verschillende culturen die terugkomen in de achtergronden van veel Oranje-internationals. Ook verwijzingen naar Surinaamse cultuur en de herkomst van spelers zijn verwerkt in het ontwerp. Daarmee wil Patta laten zien hoe divers het huidige Nederland én het Nederlands elftal zijn geworden.

Wat is Nike X2?

De samenwerking tussen Nike en Patta is deel van een aantal nieuwe collaboraties voor het welbekende Amerikaanse merk. Nike doet met ‘Nike X2; meer dan alleen een opvallende WK-collectie lanceren. Het sportmerk probeert richting het WK 2026 voetbal, mode, streetwear en cultuur dichter bij elkaar te brengen. Voor meerdere landen werkte Nike daarom samen met bekende creatieve partners uit de eigen cultuur van dat land. Zo kreeg Engeland een collectie met Palace Skateboards, Frankrijk met Jacquemus, Canada met NOCTA van Drake en Nederland met het Amsterdamse streetwearmerk Patta.

Ondanks de verdeelde reacties zijn de spelers zelf enthousiast. Aanvoerder Virgil van Dijk reageerde positief op de collectie en ook de KNVB was volgens de ontwerpers aangenaam verrast. Het Nederlands elftal draagt de opvallende outfits ook voorafgaand aan het oefenduel met Oezbekistan en tijdens het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico.

Van Götze tot Sterling: statementtransfers in Nederland
Hoe Ajax via Rayane Bounida toch waarde creëert
Grootste cultheleden in de geschiedenis van Feyenoord
Huiberts’ erfenis in cijfers bij AZ: 18 toptransfers