Locadia zag ploeggenoot mishandeld na uitlatingen in Iran
Inhoudsopgave
Jürgen Locadia (32_ heeft in zijn carrière op bijzondere plekken gevoetbald, maar zijn periode bij Persepolis FC zal hem altijd bijblijven. De voormalig PSV-spits maakte in Teheran van dichtbij mee hoe het leven in Iran plots volledig kantelde na de dood van Mahsa Amini.

Locadia, international van Curaçao en komende zomer actief op het WK, begon zijn avontuur bij de Iraanse topclub nog hoopvol en wist ook te scoren, maar de sfeer in het land veranderde snel. De dood van de 22-jarige Mahsa Amini, die werd opgepakt omdat zij haar hoofddoek ‘verkeerd’ zou hebben gedragen en later overleed op het politiebureau, leidde tot grootschalige protesten.
In gesprek met Voetbal International blikt Locadia terug op die periode. “Ik was onderweg naar de training en kwam ineens terecht tussen een grote menigte mensen en in het zwart geklede soldaten,” vertelt hij. “Op een gegeven moment zag ik geen verschil meer tussen de demonstranten en het leger. Het liep uit op flinke rellen en er werd met vuurwerk en andere spullen gegooid.”
Ploeggenoot ondervraagd en geslagen
Binnen de club was de spanning voelbaar. Teamgenoten die zich online uitspraken over de situatie, kwamen onder het vergrootglas van de autoriteiten te liggen. “Alles werd nauwlettend in de gaten gehouden,” aldus Locadia. “Een ploeggenoot kwam op een dag naar de club met blauwe plekken in zijn gezicht. Zijn tweets waren opgevallen. Hij was ondervraagd en geslagen.”
Dat moment zette Locadia aan het denken. “Toen heb ik echt naar huis gebeld en gezegd: wat gebeurt hier allemaal? Wat moet ik doen?” In het land werden atleten en artiesten die zich kritisch uitlieten opgepakt. Burgers kwamen om het leven bij protesten en rapper Toomaj Salehi kreeg zelfs de doodstraf opgelegd.
Wegwezen uit Iran
Locadia beperkte zijn leven tot het strikt noodzakelijke. “Ik ging van het hotel naar de training en weer terug. Verder kwam ik nergens.” Toen Nederland uiteindelijk een rood reisadvies afgaf voor Iran, was voor hem de maat vol. “Toen dacht ik: nu moet ik wegwezen.”
Vertrekken bleek echter allesbehalve eenvoudig. Twee dagen zat Locadia vast op het vliegveld, terwijl ook de Nederlandse ambassade weinig kon betekenen. Bovendien had hij toestemming nodig van de clubpresident. “Ik kreeg een briefje waarin stond dat ik binnen twee dagen terug moest zijn in Iran. Daar moest ik mijn vingerafdruk op zetten,” vertelt hij. “Maar ik ben natuurlijk nooit meer teruggekomen.”
Contractbreuk en schadevergoeding van miljoen
Persepolis sleepte Locadia daarop voor de rechter. Aanvankelijk kreeg de club gelijk bij de FIFA, maar in hoger beroep werd de zaak gewonnen door de aanvaller. “Ze hebben me nog aangeklaagd voor contractbreuk en eisten een schadevergoeding van een miljoen,” aldus de oud spits van PSV.
Video: Jürgen Locadia Skills, Goals & Assists 2024/2025



