Koeman en Oranje zoeken verklaringen na teleurstellende test tegen Algerije

De nederlaag tegen Algerije (0-1) in De Kuip zorgt voor een dag vol reflectie bij Nederland. Niet alleen het resultaat blijft hangen, maar vooral de manier waarop het elftal in fases terugviel na rust.

De uitzwaaiwedstrijd richting het WK 2026 werd zo een moment waarop verschillende spelers en stafleden hun kijk gaven op vorm, fitheid en de mentale scherpte binnen de groep.

(tekst gaat verder onder afbeelding)

Koeman en Oranje zoeken verklaringen na teleurstellende test tegen Algerije

Koeman en Oranje zoeken verklaringen na teleurstellende test tegen Algerije

Koeman zag kansen genoeg, maar miste rendement

Bondscoach Ronald Koeman hoefde niet lang na te denken over wat hem het meest stoorde. Oranje creëerde voldoende mogelijkheden om de wedstrijd naar zich toe te trekken, maar liet na zichzelf te belonen.

Vooral Donyell Malen kwam daarbij ter sprake. Koeman vond dat de aanvaller minstens één keer had moeten scoren. "Malen moet zeker één goal maken", stelde de bondscoach na afloop. Daarbij wees hij erop dat de aanvaller normaal gesproken juist bekendstaat om zijn efficiëntie voor het doel. "Als hij deze kansen krijgt, scoort hij normaal gesproken wel een keer."

Volgens Koeman lag het probleem dan ook niet zozeer in de manier waarop Oranje kansen creëerde, maar in het feit dat die momenten onbenut bleven.

Summerville maakt een goede eerste indruk

Tussen alle teleurstelling door was er ook ruimte voor een positief verhaal. Crysencio Summerville maakte zijn debuut in Oranje en liet direct zien waarom hij door Koeman is meegenomen naar het WK.

De bondscoach zag een speler die dreiging bracht, al was niet alles perfect. "Ik vond Summerville bij momenten gevaarlijk en soms ook een beetje slordig", zei Koeman. "Voor z'n debuut heeft hij het prima gedaan. Hij heeft laten zien waarom hij erbij zit."

Summerville zelf keek eveneens met gemengde gevoelens terug op zijn eerste interland. De buitenspeler was trots op zijn debuut, maar had die avond liever afgesloten met een overwinning. "Ik had liever een debuut gehad waarbij we hadden gewonnen", gaf hij toe. Toch voelde hij zich snel thuis binnen de groep en was hij tevreden over zijn eigen bijdrage. "Ik probeerde zoveel mogelijk te creëren, dus ik verlies liever de bal voorin dan achterin."

Fitheid blijft een belangrijk gespreksonderwerp

Richting de openingswedstrijd tegen Japan kijkt Koeman nadrukkelijk naar de fysieke toestand van zijn selectie. Met name de situatie rond Memphis Depay en Jurriën Timber wordt de komende dagen nauwlettend gevolgd.

Koeman erkende dat Memphis nog een achterstand heeft door zijn beperkte speelminuten in de afgelopen periode. Daardoor zijn niet alle keuzes voor de basisopstelling al gemaakt. De bondscoach wil eerst zien hoe verschillende spelers uit de voorbereiding komen voordat hij definitieve knopen doorhakt.

Dat sluit aan bij een breder beeld binnen de selectie. Meerdere internationals komen uit een periode waarin blessures of een gebrek aan ritme een rol speelden. Juist daarom wordt de komende week belangrijk richting de WK-start.

Malen spreekt zich uit over zijn favoriete positie

Voor Malen was de avond extra opvallend, omdat de discussie over de spitspositie weer oplaaide. De aanvaller begon centraal in de aanval en liet na afloop doorschemeren dat dat ook zijn voorkeursrol is.

"Ik speel bij Roma in de spits. Daar voel ik me goed, dat is mijn positie", zei Malen toen hem werd gevraagd naar de discussie rond de centrumspits van Oranje.

Ondanks de nederlaag zag hij ook positieve punten. Zo was hij tevreden over de samenwerking met Summerville. Volgens Malen zorgde de debutant regelmatig voor dreiging en ontstonden er daardoor meerdere gevaarlijke situaties. Alleen ontbrak uiteindelijk de afronding.

De Jong en Van Hecke zien geen reden voor paniek

Binnen de spelersgroep overheerste na afloop geen gevoel van crisis. Frenkie de Jong erkende dat Oranje beter moet, maar wilde de nederlaag niet groter maken dan nodig.

"Het is niet dat we in zak en as zitten", stelde de middenvelder. "We zijn teleurgesteld, maar er is nog niks verloren."

De Jong zag vooral dat Oranje in de tweede helft slordiger werd aan de bal en kansen liet liggen. Toch reist hij met vertrouwen naar de Verenigde Staten. "Ik voel me goed en fris. Ik kijk ernaar uit en heb er nog steeds héél veel vertrouwen in."

Ook Jan Paul van Hecke keek vooral naar de gemiste mogelijkheden. Volgens de verdediger had de uitslag er heel anders uit kunnen zien als Oranje de kansen had benut die het zelf creëerde. "We kregen genoeg kansen om deze wedstrijd te winnen. Dan hadden we hier heel anders gestaan."

Koeman zag het na rust uit elkaar vallen

Waar veel spelers de nadruk legden op de kansen die niet werden benut, keek Koeman ook naar de organisatie van zijn ploeg. Vooral na de rust zag hij zaken veranderen.

"In de tweede helft gingen we meer uit de posities lopen", analyseerde de bondscoach. Daarbij wees hij onder meer naar de positionering van de backs. Volgens Koeman week de ploeg af van afspraken die in de eerste helft juist voor controle hadden gezorgd.

Dat zorgde ervoor dat Algerije steeds meer ruimte kreeg om in de wedstrijd te blijven. Uiteindelijk profiteerde Anis Hadj Moussa daarvan met de enige treffer van de avond.

Met vragen, maar niet zonder vertrouwen richting het WK

De nederlaag tegen Algerije heeft geen crisis veroorzaakt, maar wel een aantal aandachtspunten blootgelegd. Oranje creëerde kansen, maar maakte ze niet af. Spelers zijn nog niet allemaal op hetzelfde fysieke niveau en de organisatie bleek kwetsbaarder zodra de wedstrijd veranderde.

Tegelijkertijd klinkt er vanuit de selectie nog altijd vertrouwen. De Jong spreekt het uit, Van Hecke ziet voldoende positieve punten en Koeman gelooft dat zijn ploeg beter voor de dag zal komen wanneer de groepsfase begint.

Of dat vertrouwen terecht is, zal op 14 juni moeten blijken, wanneer Japan de eerste tegenstander van Oranje wordt op het WK 2026.

Zo ziet het trainingskamp van Oranje eruit.

Nieuws
Van Götze tot Sterling: statementtransfers in Nederland
Hoe Ajax via Rayane Bounida toch waarde creëert
Grootste cultheleden in de geschiedenis van Feyenoord
Huiberts’ erfenis in cijfers bij AZ: 18 toptransfers