FC Volendam en Excelsior terug in de Eredivisie: Dit moet er gebeuren

FC Volendam en Excelsior keren na slechts een jaar afwezigheid terug in de Eredivisie. Beide clubs kunnen zich na een succesvol seizoen in de Keuken Kampioen Divisie gaan opwarmen voor het Eredivisieseizoen 2025/2026. Dit is wat je moet weten.

Zo promoveerde FC Volendam

De ploeg begon dramatisch aan het seizoen met drie nederlagen op rij, zonder punten en met een doelsaldo van -3. Onder leiding van trainer Rick Kruys herstelde Volendam zich sterk en won 24 van de volgende 31 wedstrijden. Op 14 april 2025 verzekerde Volendam zich van promotie naar de Eredivisie door met 1-0 te winnen van Jong AZ.

Belangrijke spelers: Henk Veerman (26 doelpunten en 10 assists), Robert Mühren (18 doelpunten en 8 assists) en Bilal Ould-Chikh (4 doelpunten en 19 assists).

Zo promoveerde Excelsior

Na degradatie uit de Eredivisie begon Excelsior met een jonge ploeg onder leiding van debuterend hoofdtrainer Ruben den Uil. Excelsior presteerde goed en stond na 19 wedstrijden bovenaan de Keuken Kampioen Divisie. De club werd niet eerste, maar plaatste zich met een knappe tweede plek voor Eredivisiedeelname aankomend seizoen.

Belangrijke spelers: Noah Naujoks (6 doelpunten en 6 assists), Derensili Sanches Fernandes (10 doelpunten en 7 assists) en Lance Duijvestijn (11 doelpunten en 9 assists).

Zo verliep hun laatste Eredivisieseizoen

FC Volendam ging in het seizoen 2023/2024 hopeloos ten onder. De club had op de achtergrond te maken met bestuurlijke onrust en op het veld waren de resultaten niet goed genoeg. Het won slechts vier keer, kreeg liefst 88 doelpunten tegen en degradeerde met 19 punten op de 17e plek uit de Eredivisie. Excelsior wist lang te strijden, maar moest met 29 punten uit 34 wedstrijden met een zestiende plek de nacompetitie in. De club wist ADO Den Haag over twee wedstrijden met liefst 9-2 te verslaan. In de finale van de nacompetitie moest het over twee wedstrijden echter buigen voor NAC Breda (7-5) en degradeerde het naar de Keuken Kampioen Divisie.

Klaarmaken voor de Eredivisie: Dit moet er gebeuren

FC Volendam is al begonnen aan de voorbereidingen op het nieuwe seizoen, dat doet de club met het verwijderen van het kunstgras in het Kras Stadion. Dit omdat kunstgras sinds vorig jaar niet meer is toegestaan in de Eredivisie. De werkzaamheden zijn gestart, waarbij machines het kunstgras verwijderen en de ondergrond wordt aangepast voor natuurgras. Het veld moet op tijd klaar zijn voor het nieuwe seizoen. De transitie wordt gefinancierd door de achterban van de club, met een bijdrage van Sjaak Swart. Vanaf augustus speelt Volendam op echt gras.

FC Volendam hoopt de selectie grotendeels intact te houden, maar verliest met assistkoning Bilal Ould-Chikh een belangrijke speler. De middenvelder beschikt over een aflopend contract en aast op een avontuur in het buitenland. Met aanvalsleiders Henk Veerman en Robert Mühren brengt de club uit Volendam ervaring en doelpunten naar de Eredivisie. Achterin beschikt het met verdedigers Xavier Mbuyamba en Mawouna Amevor over een sterk defensief duo.

Excelsior is ook begonnen aan de voorbereidingen op het nieuwe seizoen. De club uit Rotterdam moet net als FC Volendam aan de bak, want ook zij moeten overstappen van kunstgras naar natuurgras. Naast deze werkzaamheden zal de club zich gaan roeren op de transfermarkt, waar het de selectie van versterking wil voorzien nu de huurlingen de club weer gaan verlaten.

Met nog enkele wedstrijden te gaan, wordt het voor een aantal teams tijd om naar de toekomst te kijken. Welke Eredivisie-reuzen zorgen voor een wisseling van de wacht met de gepromoveerde Keuken Kampioen Divisie-teams en hoe ziet de nacompetitie eruit?

Wellenreuther pakt 50 jaar record
Duurste Nederlandse voetballers